Roma Ligocka - malarstwo

Muzeum w Bielsku-Białej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczne – pierwszą w świecie retrospektywną wystawę malarstwa oraz projektów kostiumów scenicznych Romy Ligockiej. Na ekspozycję składają się 84 prace malarskie artystki, począwszy od jej czasów studenckich w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, aż po współczesność. Miłośnicy prozy Romy Ligockiej mogą obejrzeć nie tylko jej wysublimowane kobiety i anioły. Aneksem do wystawy jest prezentacja dorobku kostiumologicznego malarki, złożonego z 33 prac. Do tych najznamienitszych należą projekty do filmu Sławomira Mrożka Powrót, sztuki Petera Turriniego Zero, Zero, dramatu Maksima Gorkiego Na dnie oraz opery Dymitra Szostakowicza Katarzyna Izmajłowa.
Wstępem do wydarzenia niech będą słowa autorki, która tak mówi o swojej twórczości:
„(…) Niewiele się nauczyłam na Akademii Sztuk Pięknych, ale zapamiętałam jedno zdanie naszego profesora: ››maluj szeroką plamą i czystym kolorem‹‹. Otóż ja nigdy nie potrafiłam malować szeroką plamą i czystym kolorem – ale maluję szerokim wachlarzem emocji i czystym poczuciem więzi z tym człowiekiem, którego nawet nie znam, ale wiem, że będzie oglądał mój obraz.” (Fragment rozmowy Iwony Purzyckiej z Romą Ligocką przeprowadzonej wiosną tego roku.)
Muzeum przygotowało także pierwszy w karierze artystki album jej malarstwa, w którym zaprezentowane zostały kolorowe reprodukcje 63 dzieł malarskich, podzielone na Prace wczesne, Sceny z życia, Kobiety i anioły oraz Świadectwa. W formie aneksu dołączono 28 projektów kostiumów.
Amatorów twórczości Romy Ligockiej zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji przygotowanej w Zamku książąt Sułkowskich, a także do nabycia albumu w kasie Muzeum.

Kategorie: Kultura i sztuka
Nie znaleziono albumów Dodaj nowy
Nie znaleziono albumów Dodaj nowy

zicherka.pl

Napisz do nas

Social media

© 2007 - 2018 Zicherka.pl - Polityka prywatności | Regulamin | Komórka
Wykonanie i hosting: netBOMB