Spacer rodzinny „Gdzie mieszkamy”

Spacer chwałowickimi ulicami, organizowany w ramach Chwałowickiego Dnia bez Samochodu przez Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach ma przybliżyć mieszkańcom historię dzielnicy.


Impreza otwarta dla wszystkich.


Początek spaceru będzie mieć miejsce o godz. 16 przy Domu Kultury, skąd uczestnicy udadzą się pod kopalnię, posłuchają o jej historii, w szczególności początkach i założycielu księciu Guido von Donnersmarck oraz jego żonach. Stamtąd przejdą ulicą 1 Maja w stronę ulicy Kupieckiej, słuchając pod drodze o stojących w dzielnicy zabytkach przyrody czy o wizycie Gomółki. Przy tzw. starej drodze, zatrzymamy się by powspominać nieistniejącą „bankę” oraz restaurację Kuczery, posłuchamy też o historii kapliczki. Następnymi przystankami na trasie spaceru będą: dawne administracyjne centrum Chwałowic, czyli tzw. gmina oraz familoki. Wsłuchamy się w opowieść o bohaterskich mieszkańcach dzielnicy, wieży ciśnień, a jednocześnie postaramy się poszukać pamiątek z dawnych lat. Przez szkolny dziedziniec dojdziemy do kościoła pw. św.Teresy, który będzie ostatnim przystankiem na trasie przechadzki, która została przygotowana m.in. w oparciu o wspomnienia starszych mieszkańców dzielnicy. Spacer poprowadzi Małgorzata Płoszaj.

Małgorzata Płoszaj - ur.1962, rybniczanka, przez kilka lat współpracowniczka portalu „Wirtualny Sztetl” (www.sztetl.org.pl), forumowiczka „Zapomnianego Rybnika”, wolontariusz w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, pasjonatka historii Żydów rybnickich, których losy stara się przybliżać m.in. poprzez artykuły w prasie, Internecie - m.in. na swoim blogu (www.szufladamalgosi.pl), współprowadzi spacery dla rybniczan w ramach cyklu „Przewodnik znowu czeka w… Rybniku”; laureatka dyplomu przyznawanego przez Ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego (2010 r.).

Wstęp:
Impreza otwarta.
Strona WWW: www.dkchwalowice.pl
Kategorie: Inne
Nie znaleziono albumów Dodaj nowy
Nie znaleziono albumów Dodaj nowy

zicherka.pl

Napisz do nas

Social media

© 2007 - 2018 Zicherka.pl - Polityka prywatności | Regulamin | Komórka
Wykonanie i hosting: netBOMB